Az Áprily Lajos Főgimnázium iskolai rendszabályzata
I. A tanulói státus
- Tanulónak minősül minden olyan személy, aki a vonatkozó törvényes rendelkezések betartásával be van iratkozva valamilyen oktatási intézménybe és részt vesz annak tevékenységében.
- A tanulói minőség az alábbi esetek valamelyikében szűnik meg:
- A kötelező iskolai, középiskolai, posztliceális vagy szakiskolai tanulmányok befejezése.
- Az iskolából való kitiltás.
- Az iskolából való kimaradás.
- A tanuló, szülő vagy gyámszülő által benyújtott kérvény alapján történő, az iskolai tevékenységtől való visszavonulás (ez az eset nem vonatkozik az I-VIII. osztályos tanulókra).
- A középiskolai, posztliceális vagy szakiskolai tanulmányok megkezdésétől számított 20 napon belüli igazolatlan meg nem jelenés az iskolában.
- Tanulói minőségüket a tanulók a tanórákon és más iskolai tevékenységeken való részvétel formájában gyakorolják.
II. A tanulók jogai
- Az állami oktatás ingyenes. Ennek megfelelően az állami tanügyi intézményeket látogató tanulók tandíjmentességet élveznek, illetve ingyenesen használhatják, azok rendeltetésének megfelelően, a tanítók-tanárok felügyelete és irányítása alatt, a tanítási program és az iskola által engedélyezett iskolán kívüli tevékenységek ideje alatt az iskola minden felszerelését, anyagi alapját teljes egészében.
- A tanulásban kitűnt tanulók pályázhatnak különleges ösztöndíjakra, jogosultak arra, hogy az iskola vezetősége ilyen céloka javaslatokat tegyen, illetve beleegyezzen, hogy azokat igénybe vegye.
- A tanulóknak jogukban áll különböző tudományos, kulturális, művészi vagy sport egyesületeket létrehozni. A tanulók törvényes joga diákszervezetet létrehozni; annak tevékenységét az iskola vezetősége hagyja jóvá, ha hozzájárul a tanulók személyiségének fejlesztéséhez és tiszteletben tartja az iskolai házirendet.
- A tanulóknak joguk van saját diáksajtót szerkeszteni és terjeszteni, ha annak formája és tartalma nem törvényellenes és a tanulók szellemi épülését szolgálja. Ez a tevékenység csak az iskola vezetősége által kinevezett tanár közreműködésével és irányításával történhet.
- A tanulók jelölhetnek saját képviselőt az iskola Vezető Tanácsába.
- A tanulásban, versenyeken, illetve más iskolai és iskolán kívüli tevékenységekben kitűnő teljesítményt nyújtó tanulók díjat kaphatnak.
- Ingyenes tankönyvellátásban részesülnek az I-X. osztályos tanulók, valamint a felső tagozatú középiskolai tanulók közül azok, akiket az érvényben lévő törvényes rendelkezések erre feljogosítanak.
- A tanulóknak joguk van bármilyen információforrást felhasználni, bármely véleményt kifejezésre juttatni, ha azok nem ellentétesek az iskolai oktatás és nevelés céljaival.
- A kiváló tanulmányi eredményt elérő középiskolás tanulók, valamint a nehéz szociális helyzetűek ösztöndíjban részesülhetnek, az iskolának biztosított keret lehetőségein belül. Az ösztöndíjak odaítélését az iskolai ösztöndíj-bizottság bírálja el.
- Beiskolázottságuk ideje alatt a tanulók ingyenes orvosi és pszichopedagógiai ellátásban részesülnek. Ezen túlmenően árengedményekben részesülnek előadások, múzeumi látogatások, kulturális és sportrendezvények alkalmával, valamint a közszállítási szolgáltatások igénybevétele esetén.
- A nemzeti kisebbségekhez tartozó tanulóknak joguk van anyanyelvükön tanulmányokat folytatni minden oktatási szinten és formában.
- A tanulóknak joguk van az oktatás típusát és formáját megválasztani. A kiskorú tanulók esetében ez a jog a szülőt vagy gyámszülőt illeti meg.
- Az iskola területén és azon kívül a tanulók különféle rendezvényeket szervezhetnek, ha azokat az iskola vezetősége jóváhagyja. Ezek a rendezvények nem sérthetik a demokrácia, a nemzeti biztonság, a közrend, az erkölcs és a jóízlés elveit, valamint a résztvevő személyek biztonságát és az anyagi javak épségét. Amennyiben a rendezvények nem tesznek eleget ezeknek a követelményeknek, az iskola vezetősége betilthatja azokat.
- A különleges képességekkel rendelkező és kiváló iskolai teljesítményt nyújtó tanulók egy iskolai év alatt elvégezhetnek két iskolai évet, a Tanügyminisztérium által jóváhagyott feltételek mellett.
III. A tanulók kötelességei
- A zavartalan munkavégzés érdekében hozott és a tanítás rendjét érintő intézkedések
- A tanulók kötelessége az órákon részt venni, mindegyik tantárgyból rendszeresen készülni, a tantervek által előírt ismereteket elsajátítani.
- A tanulóknak ismerniük kell és tiszteletben kell tartaniuk az állam törvényeit, az iskolai rendszabályzatot, a közlekedési szabályokat, az egészségvédelmi és munkavédelmi szabályokat, a tűzmegelőzési és tűzoltási szabályokat, a polgári védelmi és a környezetédelmi szabályokat.
- A tanulóknak tilos:
- Az iskolai dokumentumokat (naplók, ellenőrző könyvek, anyakönyvi lapok stb.) rongálniuk vagy megsemmisíteniük.
- Az iskola anyagi javait rongálniuk.
- Olyan dokumentumokat, iratokat, újságokat, folyóiratokat stb. iskolába hozniuk és terjeszteniük, amelyek tartalmuknál fogva sértik a nemzeti függetlenséget, szuverenitást és területi épséget, erőszakra és intoleranciára buzdítanak.
- Olyan tiltakozó megmozdulásokat szervezniük, amelyek akadályozzák az iskolai tevékenységet.
- Az iskolai be- és kijáratokat, folyósókat eltorlaszolniuk.
- A mobiltelefonokat az iskolában használniuk.
- A tanár elektronikus felszereléséhez engedély nélkül hozzányúlni.
- Az órák megkezdése előtt, a becsengetés után a tanulók az osztálytermekben tartózkodnak, az előírt tanfelszerelést és az ellenőrző könyveket magukkal hozva, csendben, a helyükön várják a tanárt.
- Ha a tanár nem érkezik meg 10 perc eltelével, ezt a szolgálatos tanuló vagy az osztályfelelős az igazgatóságon vagy a szolgálatos tanárnál jelentse, hogy az osztályba helyettesítő tanár jöhessen be.
- Az iskola vezetősége által jóváhagyott órarendet a tanulók kötelesek betartani.
- Az órák után a tanulóknak az osztálytermet rendben kell hagyniuk (a padokból az esetleges szemetet kiszedni, a táblát letörölni, a szemetet a szemétkosárba tenni). Az osztály rendjéért az osztályszolgálatos diák a felelős. Ha egymaga nem képes a rendet áthágó diákot jobb belátásra bírni, köteles a szolgálatos tanárhoz vagy az osztályfőnökhöz fordulni, ellenkező esetben felelősségrevonásban vagy megróvásban részesülhet. Arra a tanulóra, aki visszautasítja az általa okozott szemét eltakarítását, az iskola vezetősége szankciót szabhat ki.
- Minden osztályban a szolgálatos tanulók számbaveszik, az első tanítási órától az utolsóig, a hiányzó tanulókat, szünetekben kiszellőztetik az osztálytermet, a táblát letörlik és gondoskodnak krétáról, illetve táblatörlő szivacsról, illetve a fehértáblához használatos írószerről, leellenőrzik az elektronikus eszközök kikapcsolását.
- A tanulókat az iskola területén csak szüleik és legközelebbi hozzátartozóik kereshetik, tilos barátok, ismerősök, szomszédok látogatását fogadni az iskolában.
- Balesetet vagy bármilyen más rendellenes helyzetet az iskolában az iskola- vagy osztályszolgálatos tanulók kötelesek a szolgálatos tanár vagy az igazgató tudomására hozni.
- Az órák megkezdése előtt, és az órák végeztével minden tanuló fertőtlenítőszeres törlőkendővel letörli a padját.
- Minden tanuló a saját padjánál, vagy a szabadban fogyasztja el a tízórait, járványidőben. Előtte és utána fertőtleníti a kezét.
- Az iskolai online tevékenységek során a tanulók felelősek az általuk közzétett tartalmakért (üzenetek, videók, csatolmányok), amelyek a digitalis tanulási felületen jelennek meg.
- A diákok a törvényes keretek tiszteletben tartásával használhatják a rendelkezésükre bocsátott online tanulási felületet.
- Tilos az online felületen zajló tevékenységekről előzetes engedély nélkül felvételt készíteni, vagy bármilyen személyes adatot nyilvánossá tenni, a 679/2016-os EU törvény 5. cikkelye értelmében.
- A tanulók kötelesek az iskola által megszabott program szerint iskolába jönni, legyen az online vagy offline tanítás. Az online tanórákon a jelenlét kötelező.
- A diákok a kiosztott online feladatokat kötelesek időben, a tanár által kiszabott feltételek mellett elkészíteni és bemutatni. A tanár értékelheti és jegyet adhat az online tevéknységekre.
- Az online tanítási órán a tanulók megfelelő, civilizált módon viselkednek, betartva azokat az online etikett szabályokat, amelyeket a tanár megkövetel. Ennek értelmében,a videóképernyős kapcsolódás csak különböző, speciális, szülővel előre megbeszélt okokból mellőzhető.
- Az iskolában való tartózkodás és viselkedés szabályai. Munkavédelmi és tűzvédelmi szabályok
- A diákok az iskolában és azon kívül is kulturáltan viselkedjenek, becsüljék meg egymást, egymás munkáját, tartsák be az emberi együttélés írott és íratlan szabályait.
- A szünetek alatt a tanulók ne szaladgáljanak a folyosón és ne keltsenek zajt. Az órák alatt és a szünetekben is fegyelmi vétségnek számít a csendháborítás.
- Tilos az osztálytermekben, a folyosón, az udvaron, a sportpályán szemetet szétdobálni.
- Az Áprily Lajos Főgimnáziumban kötelező a megfelelő iskolai megjelenés, vagyis az iskola jelvényével ellátott, bordó vagy sötétkék pulóver, fehér ing és sötétkék, fekete vagy szürke nadrág, illetve szoknya. A tanuló akkor minősül megfelelően öltözöttnek az iskolában, ha mindezeket egyszerre viseli. A pulóver és a hőmérséklet függvényében levethető. Az fehér ingen, blúzon nem lehet kép vagy felirat.
A megfelelő iskolai megjelenés hiánya kihágásnak minősül és büntethető. Ünnepi alkalmakkor a tanulók ünneplő ruhát vegyenek fel. Ez a lányoknak a sötét színű szoknya és fehér blúz, a fiúknak a sötét színű nadrág, fehér ing, nyakkendő és zakó vagy mellény. - Tilos a dohányzás a tanulók számára az iskola területén és annak környékén, illetve minden alkalmi vagy rendszeres gyülekezési helyen (például a tömegközlekedési járművek megállóiban, színházi előadások előtt, azok szüneteiben stb.), továbbá minden, a tanulók részére szervezett rendezvényen vagy tevékenységen.
- Szeszes italok vagy más egészségre káros anyagok birtoklása, forgalmazása, illetve fogyasztása az iskola területén és az iskolán kívül is, illetve minden, a tanulók részére szervezett rendezvényen tilos.
- A tanítás ideje alatt vendéglőkben, bárokban, nyilvános mulatóhelyeken a tanulóknak tartózkodniuk tilos. Ezeken a helyeken a tanulók az iskolai programon kívül is csak szülői engedéllyel, illetve szüleik közvetlen felügyelete mellett tartózkodhatnak.
- Az iskola épületében tilos labdával játszani; az iskola területén ez kizárólag a sportteremben vagy a sportpályán engedélyezett.
- Kerékpárral vagy más járművel, illetve görkorcsolyával az iskola területére bejönni tilos.
- Szúró, vágó vagy más, a tanulók testi épségére veszélyes tárgyakat, eszközöket vagy vegyi anyagokat, gyufát vagy öngyújtót tilos az iskola területén birtokolni vagy használni.
- Tilos a gázcsapokhoz és az elektromos hálózathoz nyúlni. Ha gázszagot érzünk, kinyitjuk az ablakokat, nem kapcsoljuk fel a villanyt, és azonnal értesítjük a szolgálatos tanárt vagy az osztályfőnököt, gondnokot, igazgatót, karbantartó munkást.
- Tilos az ablakon kihajolni, az ablakpárkányon ülni.
- Tilos az iskolai sportszerekre vagy a kerítésre felmászni.
- Az iskolaápületekben a lépcsők jobboldalán közlekedünk.
- Az utcán való közlekedésben betartjuk a közlekedési szabályokat.
- A laboratóriumokban és a tornateremben a tanulók csak a szaktanár felügyelete alatt tartózkodhatnak
- Tilos a tanulóknak obszcén, közfelháborodást kiváltó tetteket elkövetniük, ízléstelen, obszcén gesztusokhoz vagy káromkodásokhoz, az emberi méltóságot sértő kifejezésekhez folyamodniuk.
- A fizikai és szellemi bántalmazás bármely iskolai és iskolán kívüli tevékenység alkalmával tilos.
- Tilos a hatóságokat rosszakaratból, ok nélkül riasztani.
- A tanulók az iskola területét csak a napi program befejezése után hagyhatják el. Az iskola területének az iskolai program alatti elhagyásához az osztályfőnök, a szolgálatos tanár vagy az igazgató írásbeli engedélye szükséges.
- A tanulóknak az iskola területére való közlekedése a Graft patak felőli utcai kapun keresztül történik. Tilos a 6-os számú Általános Iskola felőli bejárat igénybe vétele.
- A köz- és magántulajdon védelmére hozott intézkedések
- Az iskola épületéért és az iskola területén található anyagi értékekért minden tanuló erkölcsi és anyagi felelősséggel tartozik.
- Ha az iskolának a tanuló gondatlanságából vagy szándékosan kárt okozott, azt az illető tanuló vagy annak szülei kötelesek kijavítani, illetve megtéríteni. Ha a kárt okozó tanuló személye nem ismeretes, ez a felelősség az egész osztályközösséget terheli.
- A tanítás kezdetekor vagy befejeztekor (reggel és délben) az észlelt hibákat, rongálásokat az osztályfelelősök vagy az iskola- és osztályszolgálatos tanulók haladéktalanul jelentsék a szolgálatos tanárnak, az osztályfőnöknek vagy az igazgatóságnak.
- Személyes értékeire, pénzére, holmijára minden tanuló maga vigyázzon. Az iskola ezekért nem tud felelősséget vállalni. Ha az osztályterem üresen marad (testnevelési óra, laboratóriumi foglalkozás stb. esetén), be kell zárni azt.
- A talált tárgyakat az iskola titkárságán vagy a könyvelőségen adjuk le.
- Közleményeket, hirdetésket a diákok csak a szaktanár, osztályfőnök vagy igazgató engedélyével, az általuk kijelölt helyen tehetnek ki. A hirdetés tartalmilag és formailag is legyen kulturált, tüntesse fel a hirdető nevét és osztályát. Az elavult hirdetéseket a hirdető köteles eltávolítani.
- Az órai mulasztások és hiányzások rendje
- A kötelező iskolai tevékenységtől való, bármilyen okból történő távolmaradás hiányzásnak számít.
- A törvényesen elfogadható dokumentumokkal megokolt hiányzások igazoltaknak minősülnek.
- A hiányzásokat igazoló törvényes iratok a következők:
- A családi orvos vagy az iskolai orvosi rendelő orvosa által kibocsátott igazolás.
- A kórházi orvosi igazolás.
- A szülő vagy gyámszülő által az iskola igazgatójához intézett, jól megalapozott írásbeli kérvény, melyet a tanító vagy az osztályfőnök előzetesen tudomásul vett.
- A kiskorú tanulók esetében a hiányzásokat igazoló dokumentumokat a szülő vagy gyámszülő kézbesíti a tanítónak vagy osztályfőnöknek.
- A hiányzásokat igazoló iratokat a tanulónak az iskolai tevékenység újrafelvételétől számított maximum hét napon belül kell a tanítónak vagy osztályfőnöknek bemutatnia. Ennek túllépése esetén a hiányzások igazolatlannak minősülnek. Ha a diák több mint 3 napig betegség miatt hiányzik, kötelező a orvosi járványmentességi igazolvány (Aviz epidemiologic).
- Igazolatlan hiányzásnak minősül, ha a tanuló a testnevelési órára nem hoz felszerelést és emiatt nem vesz részt az órán. A felmentett tanulók kötelesek a testnevelési órán megjelenni. A tornaórához szükséges orvosi igazolványt az iskolai év első hónapjában le kell adni.
- A tanítást zavaró, munkát megtagadó diákot a szaktanár igazolatlan hiányzónak írhatja be és kérheti vele szemben az iskolák működési szabályzata 118. cikkelyében foglalt büntetőintézkedések egyikének alkalmazását.
- A tanítási idő alatt a tanulók csak a szaktanár, az osztályfőnök vagy az igazgató engedélyével hagyhatják el az iskola területét.
- Minden tizedik igazolatlan óráért a tanuló magaviseleti jegyét egy ponttal levonják.
- Az a tanuló, akinek évi magaviseleti általánosa nem éri el a 6-ost, osztályismétlő marad.
IV. A tanulók jutalmazása
- Azok a tanulók, akik az iskolai és iskolán kívüli tevékenységekben kiváló eredményt érnek el, illetve magaviseletükkel kitűnnek, a következő jutalmakban részesülhetnek:
- Az osztályközösség előtti dicséret.
- Az iskolaközösség vagy a tanári közösség előtt való dicséret.
- A szülőkhöz intézett szóbeli vagy írásbeli dicséret.
- Ösztöndíjak vagy egyéb anyagi juttatások.
- Díjak, diplomák, érmek.
- Hazai vagy külföldi táborokban és kirándulásokon való ingyenes részvétel.
- Díjazásban az alábbi tanulók részesülhetnek:
- Az osztály első három tanulója
- Az egy vagy több tantárgyból kiváló teljesítményt nyújtó tanulók
- Versenyeken, fesztiválokon, kiállításokon vagy más iskolán kívüli tevékenységeken helyi, megyei, országos vagy nemzetközi szinten kiváló teljesítményt nyújtó tanulók
- A nagy morális értéket képvisleő tetteket végrehajtó tanulók
- Az iskolai év folyamán a legkevesebbet hiányzó tanulók
- Az iskola belső rendszabályzata által meghatározott más feltételeknek eleget tevő tanulók
V. A tanulókkal szemben foganatosítható büntetések
- Azokkal a tanulókkal szemben, akik megszegik az érvényben lévő törvényes rendelkezéseket, beleértve az iskolai rendszabályzatot, a kihágás súlyosságától függően az alábbi büntetőeljárások alkalmazhatók:
- Figyelmeztetés
- Írásbeli megróvás.
- Az ösztöndíj időleges vagy végleges megvonása.
- A tanuló áthelyezése egy párhuzamos osztályba, ugyanabban az iskolában.
- Az iskolából való kitiltás kilátásba helyezése.
- Az iskolából való kitiltás.
Az a pontban foglalt büntetés kivételével mindegyik büntetés maga után vonja a magavisleti jegy levonását a vétség súlyosságától függő mértékben.
Az e pontban foglalt büntetést akkor alkalmazzák, ha a tanulónak egy iskolai év folyamán összesen 20 igazolatlan órája gyűl össze, vagy ha valamelyik tantárgy összóraszámának 15%-áról hiányzott. - F. Az iskolából való kitiltás háromféle lehet:
- Ugyanazon oktatási intézménybe és ugyanazon tanulmányi évbe való visszairatkozási joggal való kitiltás.
- Az adott oktatási intézménybe való visszairatkozási jog megvonásával járó kitiltás.
- Az összes oktatási intézménybe való visszairatkozási jog megvonásával járó kitiltás.
- A kitiltás bármelyik formája az Egyetem előtti oktatást végző tanügyi intézmények szervezési és működési szabályzata , illetve a Diák Statutum szerinti súlyos vétségek esetében alkalmazható, illetve minden olyan esetben, amelyben a tanári konzílium ezeknek a büntetéseknek az alkalmazását megalapozottnak ítéli meg.
- Az 1. pontban foglalt büntetést abban az esetben is végrehajthatják, ha a tanuló az adott tanév folyamán legkevesebb 40 óráról, illetve valamelyik tantárgy összóraszámának 30%-áról igazolatlanul hiányzott.
- Az 1. és 2. pontokban foglalt büntetéseket a tanári konzílium, a c pontban foglaltat pedig a Tanügyminisztérium hagyja jóvá.
- A büntetések esetében a magaviseleti jegy levonásának mértéke enyhíthető, ha a tanuló legkevesebb nyolc hétig a büntetés kiszabása után kifogástalan magatartást tanusít.
- Bármelyik büntetéssel kapcsolatosan a tanuló írásbeli óvást nyújthat be az iskola Igazgató Tanácsához a büntetés alkalmazásától számított legtöbb öt napon belül. Az óvás megválaszolásának határideje annak benyújtásától számított 30 nap. A Vezető Tanácsnak az óvásra vonatkozó döntése végleges.
- Ez a szabályzat a Tanügyminisztérium 2020-ben kiadott, Az egyetem előtti oktatást végző tanügyi intézmények szervezési és működési szabályzata, valamint a 4742/2016 Diákstatutum alapján készült.
- Jelen Szabályzatot a tanítók és osztályfőnökök az iskolai év első osztályfőnöki óráján, illetve szülői értekezletén a tanulókkal és a szülőkkel ismertetik, akik azt aláírásukkal tudomásul veszik.