Felavattuk Áprily szobrát
- Találatok: 322
Felavattuk Áprily szobrát

Iskolánk névadójának első brassói szobrát október 16-án avattuk fel a Főépület első emeletén a Főgimnázium és a Felfalusi Kovács Antal Egyesület közös ünnepi rendezvényének keretében. A bronz portészobor az 1964-ban érettségizett véndiákok megrendelésére készült, alkotója Blaskó János Endre Munkácsy Mihály- és Széchenyi-díjas szobrászművész.
Áprily Lajos életművével feltette Brassót a magyar és az európai irodalom térképére, a költő megérdemelt egy szobrot szülővárosában – mondta ünnepi beszédében Kalmár Ferenc, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős Miniszteri Különmegbízott. Kalmár Ferenc, aki maga is brassói születésű, négy évet tanult a mai Főgimnázium elődiskolájában, az akkori 6-os számú Általános Iskolában.
Tisztelt Tanárok, én készültem, kérem, fűzte beszédébe mintegy viccelődve Kalmár Ferenc, aki úgy fogalmazott, sose gondolta volna, hogy neki jut majd a megtiszteltetés, hogy díszbeszédet mondjon egykori iskolájában Áprily Lajos első brassói szobrának avató ünnepségén.

Ambrus Károly az egész brassói magyar közösség szempontjából kiemelkedően fontos eseménynek nevezte, hogy 34 év után végre megszületett az első szobor az iskola névadójának, Brassó híres szülöttének tiszteletére. A brassói magyar középiskola 1990-ben vette fel Áprily Lajos nevét, miután a rendszerváltást követően kivált az Unirea Líceumból, ahová a kommunista rendszer idején beolvasztották, visszavette eredeti iskolaépületét és visszanyerte önállóságát. Beszédében köszönetet mondott az 1964-ben érettségizett évfolyamtársainak, az Országgyűlés elnökének, dr. Kövér Lászlónak, aki a személyes pénzügyi keretéből támogatta a szoborállítást, a magyar Kormánynak, amely a Bethlen Gábor Alapon keresztül járult hozzá a kivitelezési költségekhez, illetve a Felfalusi Kovács Antal Egyesületnek, amely az ügyintézést végezte és az ünnepi rendezvény társszervezője volt.

A Főgimnázium igazgatója, Ferencz Irma rövid köszöntője után a jelenlévők archív felvételről halgathatták meg Áprily Vallomás című versét a költő előadásában, majd a Bálint Ferenc tanár úr vezett Grimasz diákszínjátszó csoport rövid verses összeállítása következett.

A szobrot az ünnepi pillanat végén az 1964-es évfolyam képviselője és Dénes Jónás, a Felfalusi Kovács Antal Egyesület elnöke leplezte le. Koszorút helyezett el a parajdi Áprily Lajos Általános Iskola igazgatója, Biró Zsolt és Beke Mihály András, Magyarország csíkszeredai konzulátusának elsőbeosztott konzulja. Ezt követően az ünnepi rendezvény a Díszteremben folytatódott, ahol az iskola kórusa megzenésített Áprily-verseket adott elő, Bartha Árpád grafikus- és festőművész beszélgetett a szobor keletkezésének körülményeiről, illetve magáról Áprilyról, akit az alkotó személyesen is ismerhetett.

A rendezvényről készült képgalériánkat alább tekinthetik meg:











