A Búzavirág Népi Együttes

A hírnév kötelez – röviden és tömören így foglalható össze az Áprily Lajos Főgimnázium legrégebb működő és legismertebb amatőr művészcsoportosulásának életfelfogása. A több tíz tagot számláló és több évtizedes múlttal rendelkező táncegyüttes jelenleg is heti átlag 2-3 órát próbál: a lelkesedést – az együttes irányítói szerint – az állandó fellépések tartják ébren.

A csapat 1949 óta megszakítás nélkül tevékenykedik, mára Brassó megye legnépszerűbb táncegyüttesévé nőtte ki magát. Szinte nincs olyan település a Barcaságon, ahol a Búzavirág Népi Együttes legalább egyszer ne lépett volna fel. Talán nem érdektelen megjegyezni, hogy a múlt rendszerben az állami kultúrintézmények is elismérték értékeit. 1970-től minden jelentősebb állami rendezvényen a Búzavirág a megye magyar vonatkozású népi hagyományait hitelesen reprezentálni képes társulatnak számított.

A megbecsülés az új érában sem veszett el, ha csupán az Aranyszarvas Nemzetközi Fesztiválon 2002-ben előadott nagysikerű produkcióra gondolunk, az állítás nem szorul különösebb igazolásra.
Ráadásul a rendszerváltás épp azt hozta magával, amire a Búzavirág hoz hasonló amatőr művészcsoportosulásnak leginkább szüksége van, az utazás és az önkifejezés korlátlan szabadságát. Valóra válhattak mindazok az anyaországi és nyugat-európai turnéálmok, melyekre nem sok esély mutatkozott a kommunizmus egyre komorabb évei alatt. Az idők változtak, a kitartás, a népi kultúra szeretete – egyelőre úgy tűnik – maradt. Fordulatot egyedül 2007. december 1-je hozott az együttes életében: ekkor halt meg Reiff István magyar nyelv és irodalom-francia nyelv és irodalom szakos nyugalmazott tanár, a táncegyüttes alapítója és mindenkori irányítója.

Az újjászervezett csoport azóta is tevékeny, az In memoriam Reiff István néptánctalálkozók szervezése mellett folyamatosak a hagyományos fellépések és külföldi túrnék. A közelmúlt történéseiből egy időpontot biztosan meg fog jegyezni a népi együttes házi krónikája. 2009. október 31-én, a Búzavirág fennállásának 60. évfordulóján, a Redut Kulturális Központban mutatták be a 60 éve kék a Búzavirág címet viselő díszelőadást, amelyet az iskola tornatermében megrendezett rendhagyó táncpróba követett. Közel 1000 személyt – volt búzavirágost, szimpatizánst és puszta érdeklődőt – hozott össze az ünnep és az emlékezés.

A Búzavirág önálló honlapját itt (buzaviragbrasso.com) érheti el.

A Búzavirág Népi Együttes facebook oldala:

Ha szeretnél a Búzavirág Népi Együttes tagja lenni, jelentkezz itt!